UWAGA! WAŻNE!
Po zatruciu Lubatówki i Wisłoka wodami pogaśniczymi
do rzek dostały się substancje toksyczne, co potwierdza informacja, jaką otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:
Naftalen – H410, działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki. Substancja sklasyfikowana w kategorii toksyczności ostrej (drogą pokarmową). Naftalen jest śmiertelnie groźny dla środowiska, utylizowany może być tylko w odpowiedniej oczyszczalni (należy unikać trafienia tej substancji do kolektorów sanitarnych i zwykłych oczyszczalni ścieków).
Antracen – H410, działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki. Substancja silnie drażniąca. Drogi wchłaniania: układ oddechowy, skóra, przewód pokarmowy.
Fluoranten – H410, działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
Benzo(a)piren – H410, działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki. Jest substancją rakotwórczą, mutagenną, działającą negatywnie na rozrodczość i niebezpieczną dla środowiska. Wykazuje dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji
w organizmie, zatem skutki jego dostania się do środowiska mogą być, i zapewne będą, długotrwałe.
Surfaktanty anionowe - charakteryzuje je toksyczność wobec wodnych bezkręgowców. Anionowe surfaktanty działają również bardzo agresywnie wobec ryb i innych wodnych kręgowców.
Apelujemy do wędkarzy o niezabieranie i niespożywanie ryb złowionych w Lubatówce poniżej jazu w m. Głowienka
oraz w Wisłoku poniżej ujścia Lubatówki.
Spożycie ryb ze skażonych odcinków rzek może spowodować groźne następstwa zdrowotne.